cutremur vrancea

Tocmai a avut loc un cutremur destul de mare. Revin cu informatii.

A avut 5,5 grade pe scara Richter. S-au miscat toate prin jur, mai ales ca stau la un etaj superior.

Sper sa nu mai aiba loc vreo replica.

Acum, ca tot s-a terminat meciul, sa va povestesc experienta mea in legatura cu acest cutremur.

Ma uitam la Steaua – FC Brasov si parca mi se pare ca aud pe langa mine „Cutremur!”.

Se intampla in prima repriza a jocului, prin minutul 42, si chiar daca ambele echipe nu practicau un fotbal tocmai grozav, eram concentrat la partida mai ceva decat o sticla de Pepsi, prin anii ’90.

Cand am auzit ca-i cutremur, m-am gandit instant ca o fi acordat arbitrul vreun penalty sau ceva de genul, dupa care ma uit la lustra si-mi dau seama ca nu doar ea se misca, ci totul, inclusiv canapeaua pe care stateam.

In astfel de momente, iti doresti ca acea leganare lina sa tina cat mai putin si sa nu se transforme intr-una puternica.

Bine ca s-a terminat si chiar daca nu a tinut putin, nu a fost ceva catastrofal.

Evident, operatorii de telefonie au picat, nefacand fata valului mare de solicitari.

In rest, brotacul meu s-a agitat suspect in ultimele zile, in sensul ca a inotat fara oprire. O fi simtit ca vine cutremurul mare. Acum doarme dus.

In ceea ce priveste meciul, daca prima repriza a fost una nu tocmai buna, a doua a inceput cu un gol rapid al lui Adi Popa, care nu prea reuseste asa ceva de obicei. Poate a aflat si el de cutremur, sau chiar l-a simtit, si s-a speriat suficient de tare, incat sa marcheze.

Cutremurul nu cred ca a produs pagube mari, Steaua a castigat cu 2-0, viata isi urmeaza cursul… pana data viitoare.