Rezumat Steaua Bucuresti – Dinamo Kiev: 0-2

Steaua Bucuresti Dinamo Kiev

Asa cum va scriam ieri, inainte de a ne uita inspre ceea ce fac altii, trebuie sa vedem de ce suntem in stare noi. Cei de la Rio Ave au castigat partida cu Aalborg, asta insemnand ca daca si Steaua facea acelasi lucru, invingand Dinamo Kiev, acum eram calificati. De fapt, eram calificati daca invingeam Aalborg, in urma cu o etapa, meciul respectiv fiind mult mai la indemana decat cel de ieri. Din pacate, am pierdut atat cu danezii, cat si cu ucrainenii, calificarea in primavara Europa League ramanand o dorinta pentru data viitoare.

In legatura cu infrangerea de ieri, au fost multi care au dat vina pe arbitraj. Stiti bine ca nu i-am iertat niciodata pe arbitri cand au gresit, scotand in evidenta erorile acestora, insa, meciul de ieri nu a fost pierdut din cauza lor. Evident, a fost acel gol inscris dintr-un off-side minim, foarte greu de vazut si mult mai evidentul hent din careul lui Dinamo Kiev, atunci cand Steaua trebuia sa primeasca lovitura de la 11 metri. Cu toate acestea, nu am vazut in arbitrajul englezilor tendinta de a fluiera intr-o singura directie, de a ne dezavantaja. Acele probleme le trec la categoria „erori de arbitraj”. Se vede cand niste arbitri fluiera doar impotriva unei echipe, atunci cand exista tendinta clara de o dezavantaja, insa acest lucru nu l-am observat ieri. Arbitrajul de la Steaua Bucuresti – Dinamo Kiev a fost unul cu greseli si atat.

Principalul vinovat de tot ceea ce nu joaca Steaua de cand a venit el la echipa, este antrenorul Costel Galca. Nu am vazut nici macar un joc sa-mi placa de cand este el antrenor. Dupa ce ca nu observi nici macar o idee de joc, fotbalistii nu mai au nici acea rezistenta fizica de pe vremea lui Laurentiu Reghecampf. Ma uitam la jucatorul meu preferat, Dodel, si ieri obosise in minutul 28 al primei reprize. Evident, Dodel depune foarte mult efort, se zbate si in atac si in aparare, dar parca a obosit mult prea devreme, tinand cont ca unii medici afirma despre el ca are toracele foarte dezvoltat si ca ar putea sa alerge ore intregi, nu doar cateva zeci de minute. Asta ma duce cu gandul la faptul ca nu mai exista antrenamentele de pe vremea preparatorului neamt, Thomas Neubert.

Lasand la o parte faptul ca nici nu prea pare sa se priceapa la meseria sa, nici nu are noroc. Ieri am luat acel prim gol pentru ca marele nostru antrenor a facut o schimbare superba: l-a scos pe Bourceanu de pe teren, in minutul 61 si l-a introdus pe Rusescu. Aici s-a rupt meciul, aici l-am pierdut. De fiecare data cand face astfel de schimbari, ma intreb oare ce o fi in mintea lui. Cum o judeca aceste faze, ca eu, oricat de amator as fi, jur ca nu le inteleg? Cum sa scoti un mijlocas defensiv si sa introduci un atacant, atat de devreme si impotriva unei formatii bune, cum este Dinamo Kiev? Pana in acel moment, Steaua juca decent si chiar avea sansa ei sa inscrie golul victoriei, intr-un final, daca Galca nu forta atunci cand nu era cazul. Faci o astfel de schimbare pe finalul meciului, atunci cand nu mai ai nimic de pierdut, nu la 0-0, nu in minutul 61!

Trecand peste prostiile pe care le face Galca si schimbarile sale extrem de greu de inteles, cele care ne pierd intotdeauna meciurile, nici jucatorii nu au stralucit. Atunci cand ai un Chipciu care ii fura mingea lui Tanase, tocmai cand se pregatea Dodel sa inscrie, nu mai poti comenta prea multe. Degeaba are tehnica, degeaba se zbate si alearga mult, daca face astfel de greseli impardonabile. Atunci cand ai un Sanmartean de la care te astepti la multe lucruri exceptionale si acesta nu prinde tocmai o zi buna, exact atunci cand ai nevoie mai mult, nu poti spera nici la calificare. Atunci cand ai un Keseru care a uitat sa inscrie de ceva meciuri, nu mai poti visa la primavara Europa League.

Ratarea acestei calificari a fost o combinatie de ratari multe, impreuna cu un antrenor foarte slab. In asemenea conditii, nu te poti astepta la prea multe.

Am scris aceste randuri acum, cand mi-a mai trecut supararea, pentru ca daca le-as fi scris la nervi, poate ar fi sunat altfel.

Nu-i nici o problema ca am ratat aceasta calificare, pentru ca avem cat de curand un meci foarte important, in Cupa Ligii, cu CSMS Iasi. Si se mai intreaba de ce nu vin oamenii la stadion…